DALI2 Aydınlatma Otomasyonu

DALI-2, daha fazla özellik ve daha fazla ürün türü içeren ve ürün birlikte çalışabilirliğine güçlü bir şekilde odaklanan DALI aydınlatma protokolünün güncellenmiş ve geliştirilmiş sürümüdür. Spesifik olarak, DALI-2, uluslararası DALI standardı olan IEC 62386’nın 2. versiyonunu ifade eder. DALI-2, dijital aydınlatma kontrolü için özel, standart bir protokol olarak DALI’nın gücünü artırır. DALI, yıllardır sağlam, ölçeklenebilir, uygun maliyetli, güvenilir ve esnek aydınlatma sistemleri oluşturmak için kullanılmıştır. Ancak şimdi ilk kez DALI-2, sensörler ve diğer giriş cihazları gibi sistem bileşenlerinin yanı sıra DALI sisteminin “beyni” olan uygulama denetleyicileri için standardizasyon getiriyor.

DALI-2’yi oluşturmak için orijinal DALI standardı yeniden yapılandırıldı ve geliştirildi. DALI-2, farklı tedarikçilerden gelen ürünlerin birlikte çalışabilmesini sağlamak için tasarlanan daha ayrıntılı ve titiz test gereksinimlerini içerir. Birlikte çalışabilirlik sözünü desteklemek için DiiA, DALI-2 sertifika programını başlattı. Bu, DiiA üyesi şirketlerin birlikte çalışabilirlik sağlayan özellikler de dahil olmak üzere ürünlerinin DALI-2 standardının gereksinimlerini karşıladığını onaylamalarını sağlar.

DiiA’nın kilit rollerinden biri, DiiA üyelerinin kullanması için DALI-2 test prosedürleri oluşturmak ve ayrıca sertifika verilmeden önce test sonuçlarını doğrulamaktır. Bağımsız bir doğrulama adımı DALI sürüm 1’in bir parçası değildi. Sertifikalı DALI-2 ürünleri DALI-2 logosunu taşıyabilir ve tüm DALI-2 sertifikalı ürünler çevrimiçi DiiA ürün veritabanında listelenmiştir.

Orijinal DALI sürüm 1 standardıyla karşılaştırıldığında, DALI-2 zamanlama, solma, çalıştırma ve çalıştırma gibi kontrol ekipmanı (driver,sürücü) özellikleri ve daha uzun solma süreleri gibi yeni özellikler için daha net özellikler içerir. DALI-2 geriye dönük uyumluluk için tasarlanmıştır, bu sayede DALI-2 sürücüler eski sistemlerde kullanılabilir.

DALI-2 sertifikası halihazırda LED sürücüler, kontrol cihazları (tek ana ve çok ana uygulama kontrolörleri), bağımsız veri yolu güç kaynakları ve entegre veri yolu güç kaynaklarına sahip cihazlar dahil olmak üzere çok çeşitli ürün tipleri için mevcuttur. DiiA üyeleri gerekli test sekanslarını oluşturduklarında, diğer ürün tipleri – özellikle farklı tipteki sensörler ve ayrıca acil durum aydınlatma sistemleri için kontrol tertibatı – takip edilir.